Şeker Hastalığı Bitkisel Tedavi
06 Temmuz 2024

Şeker Hastalığı Bitkisel Tedavi


Şeker hastalığı olan kişiler, yaşamları boyunca diyet, egzersiz, ağızdan alınan şeker düşürücü ilaçlar ve insülin kullanımıyla yaşamlarını sürdürmek zorundadır. Bu hastalığın tam olarak iyileştirilmesi için herhangi bir tedavi yolu bulunmamaktadır. Ancak uygulanan tedaviler, hastalığı yani kan şekerini normal seviyelerde tutmaya yardımcı olur. Bu sayede hastalar normal yaşamlarını sürdürebilirler. Bu tedaviler uygulanırken doğadaki şifalı bitkilerden faydalanarak, kan şekerini kontrol altında tutmak için destek almak mümkün olabilir. Ancak, bu bitkileri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Şeker Hastalığında Kullanılan Şifalı Bitkiler

Tunus Baklası:

Halk arasında çemen otu, boya otu, boy otu gibi isimlerle de bilinen bu şifalı bitki, şeker hastalarına oldukça faydalıdır. Bu konuda aktif olan çekirdeğin yağı alınmış bölümüdür. Bitkinin açlık ve tokluk sırasında glikoz ve kötü kolesterolü düşürdüğü belirlenmiştir. Ayrıca iyi kolesterolü yükseltmektedir. Şeker hastalarının diyetinde çemen otu tozu ya da yağı alınan çemen otu çekirdeği tozu mutlaka bulunmalıdır. Şeker hastalarının zayıflamasına engel olarak, güçlenmelerini sağlamaktadır. Ayrıca hastalığın ilerlemesini durdurur.

Arpa Çimi:

Çimlendirilerek kullanılan arpa, içeriğinde enzimler ve B vitaminleri barındırmaktadır. Bu vitaminler, şeker hastalarının sinir sisteminin normal çalışmasını sağlar. Kandaki ve idrardaki şekeri düşürür, idrara çıkmayı azaltır. Ağır hastalarda günlük insülin sarfiyatını azaltır, daha hafif hastalarda insülin ihtiyacını ortadan kaldırır. Diyabeti olan hamilelerde, çocuklarda ve yaşlılarda oldukça faydalıdır. Özellikle insülinin etkisiz kaldığı hastalara tavsiye edilir. Bu bitkiyi kullanmak için, çimlendirilen peygamber arpasını kurutup, öğütün. Yemek aralarında 1-2 tatlı kaşığı suyla birlikte içebilirsiniz. Dilerseniz yemeklerinize ilave edebilirsiniz.

Yulaf:

Şeker hastaları için hem besin hem de bitkisel ilaç olarak kullanılabilir. Kandaki ve idrardaki şekeri, üre miktarını düşürür. Sinir sistemini onarır. Bunun şifalı etkisinden faydalanmak için, yemek aralarında 1 su bardağı suyun içinde, 1 tatlı kaşığı yulaf ezmesini kısık ateşte pişirerek, içebilirsiniz. Bu uzun sürelide kullanılabilir.

Mersin Yaprağı:

Bu bitki, kandaki ve idrardaki şekeri düşürür, kataraktı önler, nefesin aseton kokusunu önler, erkeklerde şekerin etkisi olan iktidarsızlığa iyi gelir. Hastaların insülin kullanmasını önleyebildiği gibi, daha az miktar kullanılmasını sağlar. Vücutta doğal insülin görevi görür. Özellikle direnç kazanmış şeker hastaları için oldukça faydalıdır. Bitkinin kullanımı ise kurutulmuş toz olarak her yemekten önce 1 kahve kaşığı tozu, 1 çay bardağı suya koyarak içilebilir. Ayrıca 1 litre kaynamış suya, 1 yemek kaşığı yaş ya da kuru yaprağı koyarak, demleyip yemekten önce 1 çay bardağı içebilirsiniz. Kan şekeri çok yükseldiyse, 2 çay bardağı içilebilir.

Okaliptüs:

Bu bitkinin yaprakları şeker hastaları için faydalıdır. Kan şekerinin düşürülmesinde etkilidir. Kullanımı için, 1 litre suyun içine 20 gram kuru ya da yaş yaprağını koyarak ısıtın. Bir dakika kadar kaynadıktan sonra, 15 dakika demleyin. Bunu yemeklerden 15 dakika önce 1 çay bardağı içebilirsiniz. Toz halinde kullanılacaksa, 1 çay bardağı suyun içine yarım tatlı kaşığı koyarak içilebilir. Günlük 2-4 bardak içilebilir.

Karadut Yaprağı:

Bu bitki, özellikle Balkan ülkelerinde şeker düşürmek için kullanılmaktadır. Kan şekerini düşürür ve kadınlarda şeker kaynaklı genital bölge kaşıntısını tedavi eder. Kullanımı için, yemeklerden önce 1 çay bardağı suyun içine 1 tatlı kaşığı karadut yaprağının kurusunu koyarak içebilirsiniz.

Ceviz Yaprağı:

Bu bitki, şeker hastaları için oldukça faydalıdır. Kanda HbA1c değerlerini olumlu etkiler, kan şekerini düşürür. Ayrıca hastaların susuzluğunu azaltır. Bir litre kaynamış suyun içine, 20 gram yaş ya da kuru yaprak koyulur. Bu 15 dakika demlendikten sonra süzülür. Yemeklerden önce 1 çay bardağı içilebilir. İnsüline bağımlı olan hastalar, bir hafta insülin alarak, bir haftada bu çay içilerek kan şekeri seviyeleri düzene sokulabilir.

Keçi Sakalı:

Şeker hastaları için önerilen şifalı bitkiler arasındadır. Pankreasın çalışmasını artırıp, insülinin verimli olmasını sağlar. Özellikle direnç kazanmış olan hastalarda oldukça faydalıdır. Kullanımı, yemeklerden önce 1 su bardağı suyun içine, 1 tatlı kaşığı çiçekli yaprağından konur. Bu 5 dakika kaynatılarak, 20 dakika demlenir. Kandaki şeker oranına göre, 2-4 bardak içilebilir. Fazlası şekeri çok düşürebilir.

Zeytin Yaprağı:

Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler arasındadır. Ancak tansiyonu düşük hastalara önerilmez. Yemeklerden önce 1 çay bardağı suyun içine, 30-40 damla zeytin yaprağının özü konularak içilebilir. Yaprak olarak kullanıldığında, yapraklar ince kıyılarak suda kaynatılabilir. Yemeklerden önce 1 çay bardağı içilir. Hem üreyi hem de kandaki şekeri düşürür. Yüksek tansiyonu düşürücü etkisi de bulunur.

Hindiba:

Yaprak ve kök şeklinde bulabileceğiniz bu şifalı bitki hem genel sağlığa hem de şekeri düşürmeye etkilidir. Yapraklarını yemeklerde tüketebilirsiniz. Kökünden çay hazırlayabilirsiniz. Bir litre suyun içinde, 15 gram kök 15 dakika kaynatılır. Bu yemeklerden önce 1 çay bardağı içilebilir.

Ardıç Tohumu:

Bu bitki evlerimizde baharat olarak kullanılır. Ayrıca 1 litre soğuk suyun içine 15 adet ardıç meyvesini toz halinde koyarak ısıtın. 10 dakika kaynadıktan sonra, 20 dakika demlendirin. Bunu yemek aralarında, günde 3-4 çay bardağı içebilirsiniz.

Ekstra Bilgiler

Şeker hastalığı, günümüzde yaygın bir kronik hastalıktır ve doğru bir tedavi ve yaşam tarzı yönetimi ile kontrol altına alınabilir. Bitkisel tedaviler, geleneksel tedavi yöntemlerine ek olarak kullanılabilir, ancak her zaman doktorunuzun önerilerini dikkate almanız önemlidir. Ayrıca, bu bitkileri kullanmadan önce alerji veya yan etki risklerini göz önünde bulundurmalısınız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tip 1 Diyabet Nedir?

Tip 1 Diyabet Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ökse Otu Şeker Hastalığına İyi Gelir  mi?

Ökse Otu Şeker Hastalığına İyi Gelir mi?

Kan Şekeri Değerleri

Kan Şekeri Değerleri

Şeker Hastalığı Bitkisel Tedavi

Şeker Hastalığı Bitkisel Tedavi

Şeker Hastalığı Beslenme Şekli ve Önerileri

Şeker Hastalığı Beslenme Şekli ve Önerileri

Hipoglisemi Nedir?

Hipoglisemi Nedir?

Güncel

Açlık Kan Şekeri Değerleri

Açlık Kan Şekeri Değerleri

Güncel

Açlık Tokluk Kan Şekeri Değerleri

Açlık Tokluk Kan Şekeri Değerleri

Hipoglisemi Belirtileri ve Tedavisi

Hipoglisemi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Şeker Hastalığı

Hamilelikte Şeker Hastalığı

Diyabet İlaçları

Diyabet İlaçları

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

Hipoglisemi Nedenleri

Hipoglisemi Nedenleri

Pankreas Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tip 1 Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tip 1 Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tip 2 Diyabet Nedir?

Tip 2 Diyabet Nedir?

Hipoglisemi Diyeti ve Önerileri

Hipoglisemi Diyeti ve Önerileri